Highlighter Nedir? Highlighter Nasıl sürülür?

Highlighter Nedir? Highlighter Nasıl sürülür?

 

Highlighter son dönemlerin en trend makyaj ürünlerinden biri haline geldi. İngilizce olan Highlighter kelimesi haylaytır olarak da bilinmekle birlikte, aydınlatıcı olarak da kullanılır. Highlighter cilde parlaklık kazandıran, ciltte ön plana çıkması istenen bölgelere uygulanan kremsi, toz ya da likit olarak kullanılabilen bir makyaj ürünüdür. Kontür uygulamasıyla karanlıkta bırakılan ve gölgelenen yüz hatlarının tam aksine, ortaya çıkarılması istenen ve belirginleştirilmek istenen kemikler üzerine aydınlatıcı uygulanır.

higlighter1.jpg

“Aydınlatıcı nasıl kullanılır” sorusu herkesin merak ettiği bir makyaj tüyolarından biridir. Aydınlatıcı belirgin elmacık kemiklerinin üzerine, kaş üstlerinde aydınlatılmak istenen bölgelere ve T bölgesinde sıklıkla kullanılır. Şakak bölgesi ve elmacık kemikleri üzerinde küçük tampon hareketlerle uygulanan aydınlatıcı cilde parlak görünüm kazandırır ve ışıltılı görünmesini sağlar. Yorgun cilt görüntüsünün önüne geçerek cilde canlı bir ifade kazandırır.

higlighter2.jpg

Highligter temel olarak 3 bölgede uygulanır. Elmacık kemikleri, şakak bölgesi, ve burnun üstü başta olmak üzere kaşların üst kısmına, çene ortasına, göz pınarlarına ve dudak üstüne parlaklık vermek amacıyla kullanılır. Highlighter ile yüz bölgesinde ve vücut bölgesinde ön plana çıkarılmak istenen bölgelere vurgu yapılır. Yüz bölgesinin yanı sıra vücutta köprücük kemikleri üzerine, omuz ve bacak bölgesine uygulanabilir.

Göz ve çevresine uygulanan aydınlatıcı kaş altına uygulanan highlighter kaşların daha kalkık görünmesini sağlar. Göz pınarlarına yapılan uygulama sonucunda gözlerin daha görünmesini sağlar. Dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için dudakların üst bölgesine highlighter fırçası ile küçük dokunuşlarla uygulama yapılabilir.

higlighter3.jpg

Highlighter çeşitleri arasında toz, likit, stik yani kremsi yapılı ürünler bulunur. Öncelikle cilt tipiniz ve uygulama yapmak istediğiniz bölgeleri tespit ettikten sonra ihtiyacınıza uygun olan ürünü seçebilirsiniz. Stik yapıda olan ürünler uygulaması kolay olduğundan pratik makyaj yapmayı tercih edenlerin kurtarıcı ürünü sayılabilir. Pigment yapısı, renk ve uygulama kolaylığı bakımından çeşitlendirilebilir. Yapısına bağlı olarak parmak ya da fırça yardımıyla kolaylıkla uygulama yapılabilir.

Highlighter öncelikle cilt tipine uygun olarak seçilmelidir. Yağlı, kuru ya da karma ciltlere uygun olarak en iyi highlighter seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz. New Well, toz, likit, Stick ve krem olmak üzere 4 farklı highlighter seçeneği sunuyor. Likit highlighterlar fazla simli ve parlak olduğundan yağlı ciltler üzerinde uygulama yapılırken dikkatli olunmalıdır. New Well Derma Cover Liquid Highlighter, likit highlighter sevenler için güzel bir tercih olabilir. Toz aydınlatıcılar pudra yapılı olarak da bilinir. Günlük makyajlarda, doğal güneş ışıltısı görünümünü yakalamak için toz aydınlatıcı kullanımı doğru olur. New Well Highlighter Palette – 3 Colours 3 farklı renk seçeneğiyle kullanışlı bir highlighter paleti olarak tercih edilebilir.

higlighter4.png

Highlighter renk seçimleri ten rengine göre yapılmalıdır. Açık incimsi pembe, şeftali pembe ve ışıltılı şeftali pembe, bronz ve şampanya renkleri ten rengine uyumlu olarak tercih edilebilir. Bronz tenlerde şeftali ve pembe tonlar doğal ve ışıltılı bir duruş sağlar. Beyaz tenli olanlar incimsi pembe ve şampanya tonlarını düşünebilir.

highlighter5.jpg

Pudra yapılı toz aydınlatıcılar, geniş ve yelpaze şeklinde olan fırçalarla açılı olarak aydınlatma sağlanabilir. Fondöten uygulamasından sonra toz aydınlatıcı elmacık kemikleri, burun kemiği, çene ve burun bölgesine küçük tampon hareketlerle uygulanabilir. Açılı fırça yardımıyla içten dışa hareketlerle yayılırsa daha doğal bir görünüm elde edilebilir. Cildin hızla yağlanma sorunu mevcut ise kremsi aydınlatıcı ya da likit ürünler yerine, toz aydınlatıcılar cildin doğal ve dengeli görünmesini sağlar.

Highlighter önerileri arasında en çok tercih edilen çeşitlerden biri likit highlighterdır. Likit aydınlatıcılar makyaj süngeri ya da fırça yardımıyla uygulanabilir. Kapatıcı ve fondöten uygulamasından sonra elmacık kemikleri, burun kemiği, kaş kemikleri üzerine makyaj süngeri ile tampon yapabilirsiniz. Likit aydınlatıcılar fondöten ya da çıplak ten üzerine sürülebilir. Tüm yüze hafif ve doğal ışıltılı görünüm vermek için fondöten ile küçük bir miktar likit aydınlatıcı karıştırılabilir.

Cilt kuruluğundan yakınanlar likit aydınlatıcıları değerlendirebilir. Pudralı ürünler cildi daha kuru göstereceğinden likit aydınlatıcı kullanmak daha sağlıklıdır. Cildin nem dengesini korumak adına ıslak görünüm veren ve cilde nem kazandıran ürünler tercih edilmelidir.

Allık yanakları renklendirmek için kullanılır. Highlighter ise renklendirmekten çok ışıltı vermek amacıyla tercih edilir. Yanaklara doğal bir kızarıklık vermek için allık kullanılır. Allık uygulamasıyla birlikte kontür ve aydınlatıcı uygulayarak yüz hatlarını ortaya çıkarmak mümkündür. Sedefli ve simli içeren allıkların pigment yapısının farklı olması sebebiyle aydınlatıcı ürün yerine kullanılmaması tavsiye edilir.

KAYNAK

Bu Haberi Ne Kadar Beğendiniz

Gurmelgyo

Önceki Yazı

UNICEF uyardı: 80 milyon çocuk risk altında

Sonraki Yazı

Bağırsak florası, diyet yapılsa da kilo vermeye engel olabilir

Mesaj Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares